طرفداران هنر دوبلـــــــه و انیمیشن
در رابطه با موضوع دوبله و هنر و بعضی وقت ها هم چیزهایی دیگر
تو این پست میخوام به دو تا از انیمیشن های سینمایی امسال که از سریال های تلویزیونی وارد سالن های سینما شدن یعنی "spongebob squarepants,sponge out of water"    و  "shaun the sheep movie" بپردازم.
SB-2 poster.jpg           vs       Shaun the Sheep MoviePoster.jpg

هردوِ این انیمیشنا سریال های محبوب و موفقی بودن اما آیا سینمایی هاشونم به خوبی سریالاشون بوده؟بیایید با هم جواب را بیابیم(شبیه تبلیغای تلویزیونی شد)

اگه به داستان نگاه کنیم باب اسفنجی چیز زیادی برای عرضه کردن نداره،حداقل من که مفهوم و پیام به درد بخوری توی این فیلم ندیدم،توی سریال باب اسفنجی هم همین قضیه وجود داره ولی توی یه اپیزوده ده دقیقه ای کسی دنبال پیام آموزنده و این حرفا نیست ولی وقتی صحبت از سینمایی میشه انتظارا متفاوته و فقط دیوونه بازی های پاتریک وکارای احمقانه باب اسفنجی کافی نیستن،هرچند که همین دیوونه بازیاس که سریال باب اسفنجی رو تا این حد محبوب کرده.
فکر میکنم چیزی که اولویت اول سازنده ها توی این فیلم بوده سه بعدی سازیِ شخصیت ها توی فیلم بوده و فکر میکردن با این کار فروششون تضمینه که همینطور هم بود،بالاخره خیلیا دیوونه باب اسفنجین و اگه باب اسفنجی سه بعدی ساخته بشه اگه اونا نبینن انگار نصف عمرشون به فنا رفته.من خودم یکی از اونام
.

داستان "shaun the sheep" یا همون بره ناقلا داستان ساده اما قابل توجهیه.اول فیلم ما میبینیم که شان و بقیه گوسفندا هر روز صبح بیدار میشن ،میچرن ،سرشماری میشن و دوباره میرن میخوابن و دوباره این کارا تکرار میشه .این روزمرگی و روتین بودن زندگی اونها رو خسته میکنه و تصمیم میگیرن یکم خوش بگذرونن و به زندگیشون هیجان بدن که یکدفه اتفاقی رخ میده و اونا همین زندگی روزمره رو هم از دست میدن و آخر فیلم هم دوباره همه چیز به حال سابقش برمیگرده،ولی دیگه کسی از تکراری بودن زندگیش ناراحت نیستو همه از زندگی راضین.
بنظرم بهترین پیامی که فیلم میتونه داشته باشه همینه:
"قدر زندگی الانتو بدون چون اگه همینو از دست بدی دوباره ارزوِ زندگی قبلیتو میکنی"

بنظرم پیام ساده ولی مهمیه.
تفاوت دیگه شان دِ شیپ با باب اسفنجی و خیلی انیمیشنای دیگه وجود نداشتن قطب مثبت و قطب منفی های رایج تو بیشتر انیمیشناس که با ارزشه.ولی اینا دلیل این نیست که
چرا من اینقدر از این انیمیشن خوشم اومده:دلیل اول اینکه شیوه استاپ موشن که دیگه زیاد مورد استفاده قرار نمیگیره از نظر من سخت ترین و حساس ترین شیوه ساخت انیمیشنه و این انیمیشن هم یه استاپ موشنِ خیلی عالیه .
 دوم (که خیلی مهم تر از اولیه) اینه که این انیمیشن کاملا صامته،بدون هیچ دیالوگی،دریغ از یه دونه "اِههم"!!! .اینکه یه انیمیشن کوتاه صامت بسازی کار خیلی سختی نیست ولی اینکه بخوای یه انیمیشن هشتاد و پنج دقیقه ای صامت بسازی کار هر کسی نیست، مخصوصا که صامت ساختن یه فیلم بلند ریسک زیادی داره و از این جهت من به سازنده های این انیمیشن تبریک میگم.

این کارا ازهر کسی بر نمیاد.
این حرفا رو اون موقع ها به انیمیشن "وال ای" هم میزدن.

در گیشه هم همونطور که همه انتظار داشتن باب اسفنجی با فروش 311 میلیون دلار موفق تر بوده .
شان دِ شیپ هم حدود 60 میلیون دلار فروش داشته .

ولی هر دو فیلم با طنازی های زیادشون میتونن کلی شمارو بخندونن و از این نظر تفاوتی با هم ندارن،که این به این معنیه که سازنده ها تونستن فرمول سریالاشونو به خوبی توی سینمایی ها حفظ کنن و اونو توی فیلم ها پیاده کنن.

باب اسفنجی از اونجایی که سریالش تو ایران شونصدتادوبله مختلف داره الان هرجایی با یه دوبله پخش شده . دوتا دوبله ای که از همه بیشتر خاطر خواه دارن دوبله سندیکا و دوبله مشهدن. که تو دوبله سندیکا کریم بیانی جای باب اسفنجی حرف زده و تو دوبله مشهدم محمدرضا صولتی ، هردوتاشونم خوبن ، شما بسته به اینکه اولین بار باب اسفنجی رو با کدوم صدا دیده باشین از همون بیشتر خوشتون میاد.اونایی که از شبکه پویا و دی وی دی نگاه کردن دوبله محمدرضا صولتی بیشتر بهشون میچسبه و اونایی که از پرشین تون دیدن هم دوبله کریم بیانی یا آپاما(!!!!)بهشون چسب تره(!!).
شان دِ شیپ هم که خدارو شکر دوبله نمیخواد.

خلاصه پیشنهاد من اینه که اگه خواستین بین این دو تا یکیو ببینین شان دِ شیپ رو ببینین.اگرم هردو تا رو دیدین ضلل نکردین.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Inside Out (2015 film) poster.jpg

 اینقدر که منتظر اومدن این انیمیشن بودم تاحالا تو عمرم منتظر هیچ چیز دیگه ای نبودم.

بعضی منتقدا گفتن بهترین ایده ای بوده که پیکسار تاحالا داشته.کارگردانشم پیت داکترِ از کارگردانای قدیمیه پیکسار .
واقعا
از تریلرش معلومه اسکارو تو خودش داره.میگی نه نگاه کن.

تریلر

پیکسار کم کاری پارسالشو میخواد امسال با دوتا انیمیشن جبران کنه.یکی این و یکی هم the good dinosaur


امیدوارم پستم نظرتون رو جلب کرده باشه تا یه روز دیگه و یه برنامه دیگه همتونو به خدای منان میسپارم.خدانگهدار.
برچسب ها: inside out، باب اسفنجی، بره ناقلا،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 9 تیر 1394 توسط محمد عزیزیان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic